Kolik platí youtube: tahle čísla vás překvapí!

S internetovými tvůrci jako by se v posledních letech roztrhl pytel. Zatímco někteří si užívají slávu na platformách jako je TikTok nebo Instagram, vše začalo na platformě YouTube, která se i dodnes těší velké oblibě nejen diváků, ale také tvůrců, kteří za svou tvorbou získávají odměny. Jak je to možné a kolik dostávají jsme zjistili a teď to budete vědět i vy.

  • Partnerský program youtube
  • Kolik dostává tvůrce za shlédnutí videa?
  • Jaké jsou další způsoby výdělku pro tvůrce?

Partnerský program youtube

Aby tvůrce mohl získat odměnu od YouTube za jejich tvorbu musí být členy partnerského programu YouTube. Musí splnit ale poměrně zásadní podmínky, které jsou následující:

  • Alespoň 1000 odběratelů se současným splněním jedné z následujících podmínek
    • 4000 hodin sledování za posledních 12 měsíců
    • 10 milióny zhlédnutí krátkých videí za posledních 12 měsíců

Jak jde vidět podmínky nejsou vůbec lehké a pokud video nepřidávají alespoň jednou za půl roku, z partnerského programu jsou tito tvůrci vyloučeni.

Kolik dostává tvůrce za shlédnutí videa?

Tvůrce získává zejména za zhlédnutí reklam, které jsou součástí jejich videí, resp. jsou společností YouTube vloženy do videa –  s tím však musí tvůrce souhlasit. 

V průměru si tvůrce vydělá cca 18 dolarů (cca 420 Kč) za 1000 shlédnutí videa s reklamami. Když má video například 100 000 shlédnutí, tvůrce obdrží nejméně 42.000,- Kč. To už je celkem slušný výdělek, nemyslíte?

Jaké jsou další způsoby výdělku pro tvůrce?

Kromě samotných shlédnutí na jednotlivých vidí má tvůrce možnost získat extra peníze za odběry uživatelů, kteří jsou členy Youtube Premium, propagací vlastních produktů nebo odkazů na sponzory v popiscích videa (což je v podstatě zase jen reklama) nebo také chatováním se svými sledujícími.

Share Button